נעמן רפרקטורים - מומחיות ומובילות כבר 70 שנה

במדינה שבה כמעט בכל יום משודרת תוכנית ריאליטי כזו או אחרת העוסקת באוכל, אין זה פלא שתרבות הפנאי והקולינריה בישראל הולכת ומתפתחת ללא הרף. כתוצאה מכך אנו רואים יותר ויותר אנשים שמתנסים בבישול או אפייה, יותר ויותר ביקוש לסדנאות העוסקות באוכל – וגם יותר ויותר אנשים אשר בונים טאבון בחצר ביתם.

לטאבון הביתי יש מאפיינים בולטים שאינם קיימים בתנור האפייה הביתי, ואלו הופכים אותו לאטרקטיבי במיוחד עבור חובבי המזון ואניני הטעם.

מהו המבנה המומלץ של טאבון ביתי?

הטאבון הביתי בנוי לרוב בחצר הבית. כיפה עגולה מכסה את חלקו העליון, והאש המובערת בתוכו מחממת את החלל. כאשר הטאבון מגיע לחום הנע בין 370 ל-480 מעלות, הוא מוכן לבשל את האוכל – ובגלל מבנהו, גם לאחר שהאש כבתה הטמפרטורה נותרת גבוהה במשך מספר שעות ומאפשרת לכם להכין כמויות גדולות של אוכל.

מהי מהירות הבישול של הטאבון הממוצע?

הטאבון המסורתי, המוסק בעץ, מאפשר אפייה בזמן קצר יותר מאשר התנור הקונבנציונלי. בטמפרטורות הגבוהות הללו ניתן לאפות פיצה ולהכין אותה לאכילה בפחות משתי דקות. דמיינו לעצמכם כמה קל יהיה להאכיל חבורת חברים רעבים, במקום לעמוד שעה שלמה מעל הגריל.

מהי ההשפעה של אפייה בטאבון על טעם המזון?

בינינו, זהו היתרון המשמעותי ביותר של הטאבון – טעמו של האוכל המוגש בסוף. זמן האפייה המהיר מגביר את טעמו של האוכל, החום מופץ באופן שווה בכל חלקי הפיצה או המאפה, הטעם המעושן משפר את טעמו של המזון כולו, והמרקם המתקבל אחיד בפריכותו. בנוסף, הייחוד של טאבון מאבן שמוט או מבטון חסין אש הוא שאי אפשר לשכפל את הטעם שלו בשום שיטת בישול אחרת – או כמו שרבים שכבר התנסו מעידים: הטעם ממכר.

האם אפייה בטאבון משמרת את הערכים התזונתיים של המזון?

מכיוון שבטאבון האוכל נאפה מהר יותר, נשמרים בו יותר ערכים תזונתיים מאשר בשיטות הכנה קונבנציונליות. ירקות גולמיים המשמשים כתוספות על פיצה או על פוקאצ'ה שומרים על הוויטמינים והמינרלים שלהם, והמשמעות היא פשוטה: האוכל בריא יותר לאכילה.

אילו סוגי מאכלים ניתן להכין בטאבון ביתי?

אמנם כשחושבים על טאבון האסוציאציה הראשונה שעולה היא פיצה או פוקאצ'ה, אך הטאבון יכול לבצע משימות רבות ומגוונות. בעבר נהגו טבחים לנהל את כל תהליכי האפייה שלהם בתנורי פיצה, ועם הזמן השימוש בטאבונים הלך והשתכלל - וכיום ניתן לאפות לחמים, להכין בשרים, לצלות ירקות ועוד. ניתן גם להכין ארוחה שלמה ומהירה בקלות: לשים כמה מצרכים בקדירה ולהניח אותה בתוך הטאבון. כמו כן, ניתן להשתמש בטאבון גם לבישול: לתת ללהבה להיכבות, ופשוט לשמור על החום שהצטבר בתוכו ולהשתמש בו לבישול -  ממש כמו שמבשלים על גבי כיריים, בתנור גז או בקונבקציה.

וטיפ לסיום –

אם החלטתם לבנות טאבון, אל תוותרו על שלב מקדים חשוב: חיפוש באינטרנט של כל מיני עיצובים וסגנונות של טאבונים ביתיים. אמנם לכל הטאבונים יש אלמנטים משותפים מסוימים (כגון הכיפה, הבידוד התרמי, החומרים המוליכים חום ועוד), אך לכל טאבון וטאבון יש גם לא מעט מאפיינים ייחודיים משלו - ואם תכירו את המגוון הקיים, תוכלו לתכנן את הטאבון הרצוי ואת הגודל המתאים לכם בהתאם לחלל ולצרכים המשפחתיים שלכם.

ואחרי שדמיינתם ותכננתם את הטאבון שלכם – צרו איתנו קשר, ואנו בנעמן רפרקטורים נשמח לסייע לכם להפוך את החלום למציאות!